Rekuperácia do domu - je naozaj potrebná ?

Rekuperácia, teda riadené vetranie a spätné získavanie tepla, sa využíva najmä v nízkoenergetických domoch. Ako rekuperácia do domu funguje a či je vôbec potrebná, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo je to rekuperácia?

Rekuperácia do domu zabezpečuje neustálu obmenu vzduchu bez toho, aby ste museli otvoriť okná. Je to systém, ktorý pracuje na princípe spätného získavania tepla cez výmenník. Teplo odoberá zo vzduchu odvádzaného z miestností, akumuluje ho a odovzdáva čerstvému vzduchu privádzanému dnu. Teplo sa tak nebude strácať ako pri vetraní oknom, ale opätovne sa využije.

Takýmto spôsobom šetríte svoje peniaze, ale aj životné prostredie. Okrem toho, že znížite spotrebu energie na vykurovanie, vďaka filtrom sa do interiéru nedostanú prachové a peľové častice či iné nečistoty. Rekuperácia je preto vhodným riešením aj pre alergikov. Výhodou je, že dokáže v zime kúriť a v lete chladiť.  

Nevýhody rekuperácie

Rekuperácia má veľa výhod, ale určite nie je dokonalým riešením bez slabých stránok. Vetracia jednotka by sa nemala vypínať na dlhšiu dobu, napríklad počas dovolenky. Ak odchádzate z domu na niekoľko týždňov, vetranie rekuperáciou je logicky zbytočné. Pri dlhšom nepoužívaní sa však môže objaviť problém s kondenzom. Voda sa môže zrážať práve v tej časti potrubia, v ktorej nie je odtok. Keď vzduch potrubím neprúdi, navlhnuté filtre môžu začať plesnivieť.

Potrebná je aj pravidelná údržba, teda výmena alebo čistenie filtrov a preplachovanie rekuperačného výmenníka. Filtre by sa mali čistiť každé 3 mesiace a každý rok vymeniť za nové. Preplachovanie výmenníka by sa malo robiť každé 2 roky, aj keď sa odporúčania jednotlivých výrobcov môžu líšiť. Problémom môže byť hlučnosť, ktorá sa ale vyskytuje len ako chyba nesprávnej realizácie a nie je chybou samotného systému. U dodávateľa si preto overte, či nezabudol na tlmiče hluku. Spýtajte sa ho tiež na výšku prevádzkových nákladov.

admin