Akú podlahu zvoliť do zimnej záhrady

Zimná záhrada je plnohodnotnou súčasťou interiéru. Kým sa v nej pohodlne usadíte, bude potrebné vyriešiť množstvo čiastkových úloh a jednou z nich je aj výber podlahy. Aby sme vám celý proces uľahčili, v nasledujúcom článku nájdete prehľad vhodných materiálov.

Drevená podlaha

Drevo dodá zimnej záhrade elegantný vzhľad a prepojí ju s exteriérom domu. Najlepšou voľbou je drevená podlaha z masívu, ktorá sa dá v prípade potreby obrusovať a znovu lakovať. Životnosť tohto materiálu je ale závislá od vlhkosti prostredia. Nemala by byť vyššia ako 65 % a vo vykurovacom období by nemala byť nižšia ako 45 %. Teplota v zimnej záhrade s drevenou podlahou by sa mala pohybovať od 18 do 25 °C.

Keramická dlažba

Keramická dlažba vám okrem svojej pevnosti prinesie odolnosť voči opotrebeniu a jednoduché čistenie. Poslúži tiež ako akumulátor tepla. Pri výbere prihliadajte okrem dizajnu aj na triedu záťaže. Mala by byť vhodná pre bežné obytné priestory alebo priestory s intenzívnym zaťažením.

Vinylové podlahy

Podlaha zimnej terasy môže byť aj z vinylu. Výhodou je odolnosť voči vlhkosti, pevnosť, farebná stálosť a pružnosť. Vinylová podlaha je okrem toho veľmi tichá. Na výber máte tiež z mnohých dizajnov. Do zimnej záhrady odporúčame zvážiť povrchovú úpravu proti oderu alebo na zníženie nebezpečenstva pošmyknutia pri vyššej vlhkosti.

Laminát

Laminát ponúka široký výber dizajnov, ktoré imitujú prírodné materiály. Ponúka tiež pevnosť a odolnosť farieb proti UV žiareniu. Niektoré typy laminátovej podlahy sa vyrábajú s dvojitou ochranou voči vlhkosti. Tieto sú preto vhodné aj pre zimné záhrady.

Prírodný kameň

Ak chcete dosiahnuť jedinečný dojem a prepojenie zimnej záhrady s exteriérom, výbornou možnosťou je tiež prírodný kameň. Na výber máte viacero materiálov, napríklad žulu, mramor, kremeň alebo travertín. Zvoliť môžete aj zmes prírodných kameňov, ktorá sa vyrába ich drvením a spájaním v rôznom pomere. Vopred počítajte s tým, že prírodný kameň patrí medzi chladnejšie podlahy.

Pálená hlina

Pálená hlina dodá zimnej záhrade jedinečný vzhľad. Poteší vás tiež jej pevnosť a odolnosť voči mrazu. Pred vlhkosťou sa ochráni impregnáciou. Pálená tehla s jej typickými odtieňmi prinesie podlahe mnohorakosť farebných odchýlok v jednotlivých častiach celej plochy. Vhodným uložením odtieňov môžete vytvoriť aj vlastný vzor.

admin