Ako zariadiť spálňu moderne a funkčne

Spálňa je miesto na relax, pohodu a oddych, ktoré sú v dnešnom uponáhľanom svete veľmi potrebné. Moderné zariadenie spálne sa zameriava nielen na štýl nábytku, ale najmä na zabezpečenie dobrej kvality spánku. Pripravili sme si pre vás krátky návod, ako si spálňu zariadiť moderne i funkčne zároveň.

Spálňa - najtichšia zóna

Spálňa by mala byť miestom, kde môžete dokonale vypnúť a oddeliť sa od hluku okolia. Na to, aby ste tento cieľ dosiahli, je potrebné urobiť niekoľko základných opatrení:

Odstránenie elektroniky

Televízor v spálni bol dlhé roky veľkým trendom. Mať možnosť pozrieť si obľúbený film priamo z postele je bezpochyby príjemným zážitkom. Ako však dokázalo mnoho štúdií, pozeranie na obrazovku televízora, tabletu, či mobilu znižuje kvalitu spánku alebo ho oddiaľuje. Vzhľadom na to môže byť veľmi rušivá tiež prítomnosť mobilných telefónov. Preto je najlepšie zo spálne odstrániť pokiaľ možno všetky zariadenia tohto druhu a investovať radšej do klasického budíka.

Kvalitné zatemnenie okien

Ľudský organizmus je navyknutý na striedanie dňa a noci. Toto striedanie je potrebné pre hlboký spánok, v ktorom si vaše telo dobre odpočinie. Najmä vo väčších mestách je veľkým problémom tzv. svetelný smog. Častokrát sa stáva, že aj so zatiahnutými roletami do miestnosti stále preniká svetlo.

Investujte preto do roliet alebo žalúzií. Skvelým riešením sú napríklad vonkajšie rolety, ktoré môžete ovládať stlačením tlačidla priamo z postele. Vonkajšie rolety sa viac hodia na väčšie okná. Na menšie okná, alebo také, kde inštalácia vonkajšej rolety nie je možná, môžete izbu zatemniť zvnútra a využiť látkové rolety alebo klasické závesy. Tie budú najlepšie vyzerať v kombinácii so záclonou. Ak si vyberiete záves, zvoľte si dĺžku, ktorá bude siahať až po zem. Zabránite tak vniknutiu neželaného svetla, ktoré by sa dnu dostalo cez medzeru medzi látkou a podlahou.

Textil pre útulný domov

Útulnú atmosféru v spálni vytvoríte využitím textilných dekorácií. Výbornou voľbou sú farebné či vzorované vankúše prehozy na posteľ, koberce a obliečky. Využiť môžete tiež deky, ktoré vás zahrejú počas chladnejších nocí. Modernou novinkou je tzv. čalúnená stena. Tvorí ju čalúnený obklad pri posteli, ktorý zmäkčí jej povrch a zároveň osvieži jej vzhľad.

admin